Problem zakwaszenia organizmów jest bagatelizowany. Rzadko kiedy lekarze biorą pod uwagę tę diagnozę, słysząc, że pacjent cierpi na typowe dla zakwaszenia objawy – a okazuje się, że nawet 80% populacji musi borykać się z tym problemem, a dokładniej mówiąc z zachwianiem naturalnej równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie, za którą odpowiada odpowiednia dieta. Mówiąc ściślej, pewne produkty zakwaszają pH krwi, podczas gdy inne neutralizują kwasy (mają działanie alkalizujące). Jeśli przez dłuższy czas organizm otrzymuje przewagę tych pierwszych, wówczas dochodzi właśnie do zakwaszenia.
Po czym można poznać, że posiadamy zakwaszony organizm? O zachwianiu kwasowo-zasadowej równowagi może świadczyć wiele dolegliwości. Jeśli znaczną ich ilość można zauważyć u siebie, wówczas warto założyć, że przyda się lekka modyfikacja codziennego jadłospisu – tak, by pobudzić neutralizowanie kwasów. A oto możliwe objawy zakwaszenia:
Zakwaszenie diety to problem, którego przyczyna nie leży tylko i wyłącznie w niewłaściwej diecie. Okazuje się, że może mieć ono miejsce także na skutek braku aktywności fizycznej, ciągłego stresu oraz zbyt szybkiego tempa życia i braku odpoczynku. Warto więc wprowadzić regularny tryb życia, nie tylko dla własnego komfortu psychicznego, ale i dla zdrowia. Jeśli mamy podejrzenia zakwaszenia, zadbajmy również o właściwą dietę. Nie trzeba całkowicie rezygnować z produktów wpływających na zakwaszenie pH krwi, należy je po prostu ograniczyć na jakiś czas – przyjmuje się, że stosunek produktów zasadowych do kwasowych powinien wynosić 80 do 20 procent. A co należy ograniczyć? Przede wszystkim takie produkty, jak mięsa, wędliny, tłuszcze zwierzęce, produkty zbożowe, kawa i herbata. Warto natomiast przyjmować więcej warzyw, owoców, niegotowanego mleka oraz kaszy gryczanej.
Napisz do nas